Magie & NadpřirozenoTo, co jest uzamčené za pomyslnými branami světů (+18)

William Lilly

Publikováno 16.07.2015 v 13:44 v kategorii Bude smazáno, přečteno: 195x

William Lilly, někdy známý také jako Anglický Merlin, se narodil v malé anglické vesničce Diseworth 1. května 1602. do rodiny svobodných sedláků, ale mladý William se zemědělství rozhodně věnovat nehodlal. Místo toho začal od 11 let studovat a dotáhl to na jednoho z největších hvězdopravců své doby, který přesně předpovídal osudy šlechticů, výsledky bitev a dokonce úspěšně použil astrologii při “detektivním vyšetřování“. Jeho překlady klasických astrologických zdrojů latiny do angličtiny zpřístupnily tuto vědu řadě lidí nově se formující moderní doby.

Setkání s šarlatánem

O astrologii se začal vážně zajímat v roce 1632, kdy se seznámil s Johnem Evansem, sečtělým mužem, jenž studoval okultní vědy. Evans, původem Velšan, býval knězem v stafordšírském hrabství, ale musel prchnout do Londýna, když se o jeho okultní aktivity začaly zajímat církevní představitelé. Naučil Lillyho základům astrologie, ale ten o něm neměl valné mínění. Definitivně se s ním přestal stýkat, když zjistil, že Evans dodával smyšlené horoskopy, aby uspokojil dobře platícího zákazníka. Poté Lilly pokračoval ve studiu samostatně a shromáždil bohatou sbírku klasických textů.

Astrologická poradna

Astrologii začal praktikovat i vyučovat od roku 1634, tou dobou experimentoval s různými formami okultismu. Ve svém životopisu zmiňuje mnoho magických talismanů, krystalů, vyvolávání duchů a další mysterióznosti. To, jak se do těchto praktik aktivně zapojoval, se výrazně podepsalo na jeho zdraví, postihla jej “hypochondrická melancholie“, každým dnem “byl hubenější a hubenější“. Proto si v květnu 1636 pronajal dům na venkově, kde strávil příštích 5 let. Zde se zdokonaloval ve svých hvězdopraveckých schopnostech. Je doložen případ, kdy Lilly pomocí astrologie odhalil zloděje, který vykradl sklad ryb v městečku Walton. Na podzim roku 1641 Lilly opět nabyl plného zdraví a vrátil se do Londýna, kde si otevřel “poradenskou“ živnost. V jeho domě si doslova podávali dveře prominentní klienti z celé Anglie. Ve své knize Křesťanská astrologie popisuje množství otázek, s nimiž se potýkal. Na vrcholu své popularity vyřizoval téměř 2000 požadavků ročně.

Astrologie a politika

Ve vypuknuvší občanské válce mezi parlamentisty a royalisty se postavil na stranu Olivera Cromwella a zcela přesně předpověděl porážku i popravu krále Karla I. Tou dobou začal vydávat astrologické almanachy, kterých se často prodalo i více než 30 000 výtisků. V době Cromwellova protektorátu dosáhl vrcholu kariéry a naprosto precizně předpovídal osudy řady vysoce postavených osobností tehdejší doby i výsledky bitev mezi bojícími stranami. Pád protektorátu a návrat monarchie v roce 1660 pro něj ale znamenal katastrofu. Byl souzen a po zaplacení pokuty a přísaze věrnosti králi Karlovi II. propuštěn.

Velký požár Londýna

Lilly se po několika letech potýkal se soudním šetřením znovu. Jedna z jeho přesných předpovědí jej totiž dostala do ještě větších potíží. V jednom ze svých děl z roku 1651 ukryl do tajemných hieroglyfů dvě předpovědi hrůzných událostí. První se týkala morové rány v Londýně (Ta skutečně v roce 1665 přišla a vyžádala si 400 životů týdně.) Druhá věštba určila rok, kdy vypukne Velký požár Londýna. Poté, co se v září 1666 Londýnem skutečně přehnal ničivý živel, byl William Lilly vyšetřován, protože vzniklo podezření, že požár založil on sám, aby dodal váhu svým hvězdopraveckým schopnostem. To se naštěstí nepotvrdilo a Lilly byl propuštěn.

Věčný odkaz

William Lilly zemřel v roce 1681 a je považován za zakladatele moderní západní astrologie. Svými překlady z latiny zpřístupnil budoucím hvězdopravcům mnoho klasických astrologických spisů. Jeho publikace Křestanská astrologie byla přeložena do mnoha jazyků včetně češtiny a dodnes se objevují její nová vydání.

Komentáře

Celkem 4 komentáře

 • Anonymní 16.07.2015 v 14:18 A čím je to osobnost temna.


 • Elu 16.07.2015 v 16:08 Nicim, ale kam to asi tak mela Resi zaradit.


 • Anonymní 16.07.2015 v 19:55 Nemusela ho sem ani dávat.


 • Amara & Isabell 16.07.2015 v 22:28 Elu: ano to je pravda.


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?



Návštěvní kniha