Magie & NadpřirozenoTo, co jest uzamčené za pomyslnými branami světů (+18)

Incubus a succubus

Publikováno 11.07.2015 v 16:07 v kategorii Démonologie, přečteno: 554x

wikipedia.org

Succubus

(pl. succubi; též succuba, sukubus; z latinského succubare, „ležet vespod“) je ve středověké křesťanské mytologii druh démona - astrálního upíra, který svádí muže, zvláště pak mnichy, pohlavně se s nimi stýká a přitom je vyčerpává, někdy až k smrti. Působení succuba byla často připisována poluce.

Někdy je succubus označován jako ženský démon, ale tato interpretace není jednoznačná. Démoni jsou obecně považováni za bezpohlavní a i jméno succubus z „ležeti vespod“ zdůrazňuje, že démon pouze vystupuje v ženské roli při pohlavním styku.

Mužskou obdobou succuba je incubus, démon, který svádí ženy a souloží s nimi. Vzhledem k zmíněné bezpohlavnosti démonů je možné, aby tentýž démon vystupoval v různých situacích jako succubus i incubus.

Otázka, zda jsou andělé (resp. démoni) schopni pohlavního styku s lidmi, a zda je tento styk podoby duševní nebo tělesné, byla předmětem zájmu středověké teologie. O succubech se zmínil například i Tomáš Akvinský v Summa Theologiae i další autority, a jejich existence tak byla poměrně pevně zakotvena.

Zvláštního rozvoje se víra v succuby dočkala v průběhu čarodějnických procesů. Podle proslulé knihy Malleus maleficarum (česky Kladivo na čarodějnice - tento film byl včera doporučen v zábavě) například succubi sbírali semeno mužů, se kterými spali, aby je následně incubi používali k oplodňování žen. Styku s démonem byla také přisuzována iniciační funkce a mělo k němu docházet i na čarodějnických sabatech.

Motiv succuba se objevuje v knize Honoré de Balzaca Succubus aneb běs sviňavý ženský (v orig. Le Succube).

Tentýž motiv succuba (příp. incuba) lze nalézt v tetralogii Sergeje Lukjaněnka Noční hlídka.

Succubi jsou zmíněni i v tetralogii ságy Stmívání od Stephenie Meyerové, či spíše jen v ironii v díle Erik od Terryho Pratchetta.

Mezi succuby je možné řadit také rusalky (vodní nymfy) a meluzíny (duchové vody).

Incubus

(pl. incubi; též inkubus) je ve středověké křesťanské mytologii druh démona - astrálního upíra, který se pohlavně stýká se ženami, ve spánku je znásilňuje, případně u nich vyvolává sexuální představy. Incubus přitom oběti vyčerpává, někdy až k smrti.

Někdy je incubus označován jako mužský démon, ale tato interpretace není jednoznačná. Je popisován v různých podobách, často napůl hmotných, nebo zvířecích. Obecně jsou démoni ve středověké démonologii považováni za bezpohlavní. Jméno incubus z „ležeti nahoře“ zdůrazňuje, že démon vystupuje v mužské roli při pohlavním styku.

Ženskou obdobou incuba je succubus, démon, který svádí muže a souloží s nimi. Vzhledem k zmíněné bezpohlavnosti démonů je možné, aby tentýž démon vystupoval v různých situacích jako succubus i incubus.
Succubou nebo Incubem se údajně může stát člověk po zaprodání duše. Také mohu přiložit rituál na přeměnu, pokud bude zájem. Také je na místě zmínit, že astrální upíři jsou v podstatě Nosferatu.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Návštěvní kniha